Moji klienti jsou nad zlato!

Často se mě lidé ptají na moje klienty. Po pravdě je jich několik a jsou vynikající. Vážím si jejich důvěry a nemluvím o nich. Pokud nebudu mít jejich výslovné svolení veřejně prezentovat jejich projekty ani nadále je nebudu zveřejňovat. Do jisté míry je toto utajení nezbytné. Pokud vymýšlím pro nějakou významnou společnost zákaznický program nebo pracuji na oponentuře jejich strategických plánů, bylo by velmi netaktické, aby se to konkurence dozvěděla.

Důvěra a kreativní schopnosti jsou pro moji práci dva základní předpoklady. Pro své klienty jsem partnerem, který jim vymyslí řešení na míru jejich potřebám a cílům a zároveň zlepší život jejich zákazníkům. Jsem součástí jejich projektových teamů a pracuji, stejně jako přední konzultantské firmy, s těmi nejtajnějšími plány. V jednom případě dokonce konzultuji své doporučení pouze s generálním ředitelem a neznají mě ani zaměstnanci této firmy. Diskrétnost je pro moji práci absolutně nezbytná.

Zůstal jsem věrný retailu

Obor, ve kterém se už dlouho pohybuji a nejvíce mu rozumím, je retail. Zůstal jsem mu věrný, neboť je zajímavý a čekají ho převratné změny. Přestože mám klienty ještě ze dvou dalších oblastí je zřejmé, že v maloobchodě se cítím nejlépe a mám pro jeho problémy největší pochopení. Člověk pro získání takového pochopení potřebuje sledovat daný obor řadu let a mít z něj praktické zkušenosti. Nevěřím v široce rozšířené přesvědčení, že když člověk rozumí marketingu a obchodu může úspěšně prodávat cokoliv. Příliš často jsem slyšel od nejrůznějších manažerů proklamace o tom, jak stačí mít dobrý reporting a pak je řízení firmy vlastně hračka.

Není to hračka a není to vůbec jednoduché. Zvláště v dnešní době „nové normality“, jak se někdy eufemisticky nazývá současná stagnace. Finanční krize nás ve střední Evropě nijak brutálně nezasáhla, ale já cítím, že se přece jen něco stalo. Lidé se změnili. Přestali bezhlavě utrácet a jsou mnohem rozumnější a díky internetu často informovanější než prodejci. Stali se opatrnější a budou více vybíraví a rozhodně mnohem podezřívavější ke všem našim marketingovým nabídkám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s